Kurumsal

Doğup büyüdüğümüz Akdeniz’in en güzel yerlerinden olan Gazipaşa’da, doğa ile iç içe olmamız ve bu topraklardan kopamamamız bize topraklarımızda ne yapabiliriz, bu topraklardan kopmadan insanlarımıza nasıl katkı sağlayabiliriz diye düşündürdü ve çocukluk yaşlarımızdan başlayan doğa sevgisi ile doğanın bize sunduklarını işlemek ve sunum sanatını öğrendik.
Doğal ortamda ve doğal şartlarda yetişen bitkilerimizi sevip onlarla haşır neşir oldukca bize daha sağlıklı ve daha lezzetli meyveler ikram eden toprağın sunduklarını sizin ile paylaşmak istedik.

Normal şartlarda dahi birinci sınıf olan keçiboynuzu ağaçlarımız bu doğa tutkumuz ile beraber ilğilenmemiz neticesinde dünya çapında kalitesini ıspatlmış keçiboynuzu meyveleri vermeğe başladı. 4 mevsim ilgilenilen ağaçların meyve kalitesi kadar tonajlı üründe bizi bu şifa kaynağı bitkileri işlemeğe yönlendirdi. Bu gün 100 ton kapasiteye ulaştığımız keçiboynuzu pekmezi imalatımız ile ürünün markalaşması yanında ilçemiz Gazipaşa’yıda markalaştırmayı başardık.

Başarımızı farkeden devlet yetkilileri her mevsim ulaşımı münkün olsada kötü olan yollarımızı iyileştirip köyümüze yani üretim tesislerimizin noktalarına kadar içme suyu transferinide başlattılar. 2017 yılının başlarında üretimimizi uluslar arası arenaya çekmemize destek amaçlı KOSGEB de bize desteklerini başlattı.

Biz pekmez ve nar ekşisi yapımını annemiz ve ninelerimizden öğrendik. Bizim pekmezimiz; soğuk pres, vakum ya da diğer fabrika tarzı üretimler değildir. Bizim ürettiğimiz pekmez geçmişte nasıl yapılıyorsa şu anda da aynı yöntemlerle yapılmaktadır. Hedefimiz kendi çocuklarımıza nasıl doğal ürün yediriyorsak ihtiyacı olan tüm insanlara da aynısını hatta daha iyisini sunmaya özen göstermektir. Pekmezi yapmak özveri ister. Meşakkatli bir iştir. Üretici olarak bizler müşterilerimize güven verebilmek amacıyla hiçbir pekmez üreticisinin gösteremediği şeffaflığı maksimum derece de göstermekteyiz.

Her bir fidemizi, her bir ağacımızı kendi elimiz ile dikiyor ve gerektiği kadar ilgilenip büyütüyoruz. Tarımsal ilaçlardan uzak kalmaya çalışarak gerek ağaçlarımızı gerek bitkilerimizi tamamen doğal şartlarda besliyor, büyütüyor ve onları üretime hazır hale getiriyoruz.

Şehrin her türlü modernizasyonundan uzak üretim tesislerimizde tamamen doğal şartlarda ve hijyenik ortamda geleneksel usulüne uyğun odun ateşi ve krom kazanlarda el değmeden üretilip cam ambalajlarda hazırlanmaktadır.

Doğal kurutulmuş bitkilerimiz yine aynı şekilde zamanında gölgede kurutulmakta, kurumuş haliyle nem almayacak şekilde jelatinlenmekte ve gerek showroomumuzda ve de gerekse online satış sitemizde raf ömründe sizlere sunulmaktadır.

Her ürettiğimiz ürünle öncelikle beldemizin, ilçemizin Antalya‘mızın ve ülkemizin doğal ürünlerde gurur kaynağı olmayı başarmanın mutluluğu ile, önümüzdeki süreçte doğallığımızı bozmadan profesyonel ve hijyenik ortam tesislerimiz ile hedeflerimize hızla ilerlemeye devam edeceğiz. Biz bizim gibi toprakla oynaşan çocuklarımız ile kuşaktan kuşaga yöremiz ürünlerini dünya markası olma yolundaki mücadelemizde yılmadan devam edeceğiz.